قتلگاه امام حسین(ع)

درباره کشور عراق

عراق یکی از قدیمی‌ترین کشورهای دنیا است. کشور عراق در غرب ایران و در خاورمیانه قرار دارد. در این کشور آرامگاه تعداد زیادی از امامان معصوم ما قرار دارد ،که به دلیل مرقد امامان معصوممان به یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی در خاورمیانه تبدیل شده است. وجود مرقدهای امامان شیعیان در شهر‌های نجف، کربلا، کاظمین و سامرا شیعیان فراوانی را از تمام نقاط ایران و جهان برای زیارت به این سرزمین می‌کشاند. لازم به ذکر است که اگر قصد سفر به این کشور را دارید،قبل از هر کاری اقدام به دریافت ویزای عراق نمایید.

ما در این مقاله قصد داریم قتلگاه امام حسین(ع) در کربلا که یکی از جاذبه‌های مذهبی عراق محسوب می‌شود را به شما معرفی کنیم،با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قتلگاه امام حسین(ع) در کربلا

گودال قتلگاه در حرم مطهر امام حسین قرار دارد و زیارتگاهی برای علاقه‌مندان به اهل بیت (ع) است.

امام حسین(ع) در این مکان لحظات آخر عمر خود را سپری کرد و به درجه والای شهادت نایل شد.

 در انتهای رواق جنوب غربی حرم امام حسین (ع) یک سالن باریک است که توسط یک درب به اتاقی که موسوم به جایگاه قتلگاه است، وصل می‌شود. در این اتاق سردابی وجود دارد که یک سنگ مرمر به ارتفاع ۰.۵ متر از سطح زمین به صورت قبر بر روی آن قرار گرفته است که به آن قسمت، گودال قتلگاه می‌گویند.

گودال قتلگاه از گذشته، معتبر بوده است و بین گذشتگان از شهرت و اعتبار خاصی برخودار بوده است.

این گودال مورد بی دقتی برخی از معاصران قرار گرفته است و این مکان را از موضوعات دوران پهلوی می‌دانند، با این وجود معروفیت این مکان در پاره‌ای از موضوعات خارجی، مثل اثبات قتلگاه، نیازی به دلیل ندارد، بلکه صرف شهرت در اثبات آن مکان شریف، کافی است.

 استاد محقق، سید سلمان آل طعمه با تاکید بر شهرت گودال قتلگاه در بین خاندان آل طعمه و محققان مشهور کربلایی، به چند منبع نیز درباره گذشته‌ی آن و نیز تغییراتی که در قتلگاه صورت گرفته، اشاره نمودند که شما در بازدید از این مکان زیارتی کربلا از این مستندات دیدن می‌کنید.
در حال حاضر در قتلگاه امام حسین(ع)، ۴ طرف گودال قتلگاه را که با پنجره‌های فولادی پوشیده شده است را می‌توان زیارت کرد و همچنین زائران فراوانی را می‌بینید که از پشت ضریح گودال قتلگاه به نظاره این مکان می‌پردازند و در غم شهادت فرزند فاطمه(س) اشک می‌ریزند.

در داخل این گودال سنگ مرمر دایره شکلی وجود دارد که اطراف آن جمله بسیار زیبایی از یکی از شاعران شیعه نوشته شده است. دیوارهای این اتاق را با نقاشی و آیینه کاری تزئین کرده‌اند و ۴ طرف این مکان به وسیله‌ی پنجره‌های فولادی محصور شده است و زائران برای تماشای جایگاه شهادت امام حسین (ع) به کنار ضریح فولادی آن می‌روند.

گودال قتلگاه مثل میعادگاهی برای دوست داران رسول خدا و خاندان او است که بعد از زیارت و عبادت در این مکان روح و جانشان صفا می‌یابد.

در سفر خود به این کشور و زیارت از آستان اهل بیت (ع) از جاذبه‌های گردشگری کربلا بازدید نمایید تا با فرهنگ مردم این کشور آشنا شوید.

 از دیگر اماکن زیارتی ‏کربلا می‌توان به آرامگاه امام حسین (ع)، حرم حضرت عباس (ع)، حرم امام حسین (ع)، مرقد حر بن ‏ریاحی، بین الحرمین، حرم طفلان مسلم و خیمه گاه امام حسین (ع) اشاره کرد.شهر کربلا در عراق میزبان زائران زیادی در طول سال و به خصوص ماه‌های محرم و صفر ‏است. جاذبه‌های مذهبی ‏کربلا، دیدنی‌های کاظمین، سامرا، نجف و دیگر شهرهای عراق را می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و قبل از ‏سفر، اطلاعات خود را در خصوص سفر تکمیل کنید، در خصوص ‏چگونه ویزای عراق بگیریم؟، چگونه به کربلا سفر کنیم؟ و توصیه‌هایی درباره سفر به عراق می‌توانید به وبلاگ مهرآباد گشت مراجعه نمایید. ‏


مشاهده نظرات

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.


ثبت نظر