معرفی جاذبه های گردشگری گرگان

معرفی شهر گرگان

شهر گرگان مرکز استان گلستان و در جانب شرقی شمال کشور ایران است. گرگان تا سال ۱۳۱۶ «اَستَرآباد» یا «اِستارباد» نام داشت. نام فعلی گرگان که جایگزین نام قدیمی آن، استرآباد شده، در واقع، برگرفته از جرجان عربی است. به مناسب سالگرد تغییر نام استرآباد به گرگان در سال 1316 خورشیدی، 20 شهریور را روز گرگان نامیده‌اند. گرگان آب و هوای معتدل دارد و تابستان‌های آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه‌ی گرگان بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود. به همین دلیل همه سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می‌کنند. در ادامه ضمن نام بردن از جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی و طبیعی شهر گرگان، به معرفی مهمترین 5 مورد از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر گرگان می‌پردازیم. برای رزرو تور گرگان، تور گلستان، تور گلستان گردی، تور گنبد، تور گنبد کاووس، تور طبیعت‌گردی گلستان، تور ناهارخوران، تور آشوراده و تور زمینی گلستان با مهرآباد گشت تماس بگیرید.

جاذبه‌های گردشگری گرگان

پارک جنگلی و توریستی ناهارخوران
جنگل النگدره
روستای زیارت
تپه هزارپیچ
کاخ‌موزه گرگان
برج گرگان
بازار نعلبندان
موزه باستان‌شناسی گرگان
جنگل گناره
میدان عباسعلی یا قدمگاه چهارراه میدان
مدرسه عمادیه
دیوار کوتاه تاریخی
کوره آجرپزی
امام زاده چهارکوه سرکلاته خرابشهر
تپه باستانی قلعه خندان
تپه سرخنکلاته
امامزاده اسماعیل سرخنکلاته
حمام زیرزمینی دوران قاجاریه سرخنکلاته
جنگل رنگو
منطقه توربنه و شربت روستای زیارت
دریاچه‌های آلاگل، آلماگل و آجی گل
کاروانسرای قزلق
جنگل و باغ وحش قرق
روستای چهارباغ و شاهکوه علیا و سفلی
کوه‌های گرگان
گل‌فشان در مسیر اینچه‌برون
جنگل تقرتپه و تپه معصوم‌زاده
جنگل توسکستان
جنگل روستای قرن آباد
دهکده ییلاقی جهان‌نما
شهر بندری بندر ترکمن در غرب گرگان
تپه باستانی و تاریخی تورنگ تپه
آب‌بندان توشن
خانه‌های قدیمی خاندان باقری و تقوی

1ـ پارک جنگلی ناهارخوران

ناهاخوران نقطه‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله هشت کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. این منطقه از هوای نسبتاً مطبوع و ملایم تری در مقایسه با شهر و مناطق شمالی این منطقه برخوردار است. به مرور زمان و با افزایش جمعیت و وسعت شهر گرگان از حدود ۲۰ سال قبل فاصله بین مرکز شهر و ناهارخوران به صورت یک خیابان عمومی و نسبتاً شلوغ و پر رفت‌ و آمد تبدیل شده و اکنون یکی از خیابان‌های اصلی گرگان است. این مسیر که به جاده‌ی ناهارخوران مشهور است، مسیری برای پیاده‌روی و تفریح مردم است. در این جنگل امکانات متعددی همچون آلاچیق، کمپینگ، رستوران، فروشگاه و سرویس بهداشتی برای گردشگران در نظر گرفته شده‌است.

2ـ پارک جنگلی النگدره

النگدره یک پارک جنگلی در استان گلستان، شهرستان گرگان واقع در بلوار ناهارخوران و در میان مناطق مسکونی است. پارک جنگلی النگدره، دارای وسعتی به مساحت ۱۸۵ کیلومتر و چشم‌اندازی منحصر به فرد است و یکی از هفت منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری کشور می‌باشد. همچنین النگدره به عنوان پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده. هوای جنگل حداقل ۱۰ درجه خنک‌تر از نقاط شهری است. در دامنه جنگل پوشش گیاهی ویژه و همچنین رودخانه و چشمه‌هایی وجود دارد. داخل پارک النگدره جاده‌ی آسفالته‌ای بنا شده که امکان اسکان را در همه جای آن فراهم کرده است.

3ـ روستای زیارت

زیارت یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان ایران است. زیارت در ادامه‌ی جاده‌ی ناهارخوران به سوی کوهستان‌های جنوب شهر گرگان حدود ۱۰ کیلومتر جلوتر از ناهارخوران قرار دارد. از اماکن دیدنی این روستا می‌توان به آبشارهای آن، چشمه‌ی آبگرم، امامزاده و همچنین بافت قدیمی روستا نام برد. از نکات جالب در مورد این روستا، میانگین عمر بالای مردم آن است که علت آن نیز زندگی طبیعی و استفاده از مواد غذایی جنگلی است.

4ـ آبشار رنگو

آبشار رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. این آبشار که بستری نیم دایره‌ای شکل دارد، شامل یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی است و حدود ۷ متر ارتفاع دارد. با توجه به وضعیت و نمای زیبای آبشار و وجود تنوع پوشش گیاهی در پیرامون آن و برخورداری از هوای خنک و لطیف، یکی از جاذبه‌های طبیعی استان محسوب می‌شود. برای بازدید از آبشار رنگو حتماً از راهنما استفاده کنید.

5ـ دریاچه‌ی توشن

دریاچه‌ی توشن در جنوب روستای توشن در النگدره واقع در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان گرگان قرار دارد. طول دریاچه در حدود ۳۰۰ متر و عرض آن ۱۳۰ متر است. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۲۵۰ متر است. وجود مناطق جنگلی النگ‌دره در کنار دریاچه سد و وجود ماهیان مختلف در آب دریاچه فضایی زیبا به این محیط بخشیده است. این منطقه در فصول مختلف مورد استفاده ماهیگیری و کمپینگ قرار می‌گیرد. روستای توشن به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه ، آب و هوای معتدل و مرطوب، وجود آببندان، مناطق جنگلی، دریاچه و سد، وجود ماهیان مختلف در آب دریاچه، و همچنین نزدیکی به شهر گرگان، از سال‌های گذشته مورد توجه گردشگران قرار گرفته است .


شهر گرگان با طبیعت متنوع خود یکی از محبوب‌ترین و دلپذیرترین مناطق و مقاصد گردشگری ایران و شمال ایران به شمار می‌رود. برای رزرو تور گرگان، تور گلستان، تور گلستان گردی، تور گنبد، تور گنبد کاووس، تور طبیعت‌گردی گلستان، تور ناهارخوران، تور آشوراده و تور زمینی گلستان با مهرآباد گشت تماس بگیرید.

مشاهده نظرات

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.


ثبت نظر