گروه تورها

کردستان

تور کردستان

در تور کردستان می خواهیم شما را به سرزمین چشم اندازهای چشم نواز و فرهنگ ستودنی ببریم. سرزمینی با قدمتی تاریخی که در دل طبیعت بکر و دیدنی و آثار تاریخی خود داستان های بسیاری برای گفتن دارد. سفر به کردستان از کوهستان های این استان آغاز می شود جایی که در طبیعت زیبای آن خورشید انگار درخشان تر می تابد، از روستای هورامان تخت، روستای هزارماسوله ایران، دیدن می کنید. روستایی که دیدنش را هرگز فراموش نخواهید کرد. مقصد بعدی در تور کردستان شهر سنندج است مرکز استان با صفای کردستان و شهری با جاذبه های تاریخی بسیار از عمارت وکیل الملک و عمارت آصف گرفته تا حمام خان و مسجد جامع و گذار از محله های تاریخی. اما این تمام جذابیت های تور کردستان نیست، کافی است تنها کمی از شهر سنندج فاصله بگیرید تا دوباره به قلب طبیعت و جاذبه های طبیعی بی شمار آن باز گردید. مقصد بعدی در سفر به کردستان مریوان خواهد بود شهری که نام دریاچه زریوار آن همچون خود دریاچه زریوار درخشان است. در ادامه شما را در سفر به کردستان بیشتر راهنمایی میکنیم و به معرفی جاذبه هایی می پردازیم که در تور کردستان از آن ها دیدن خواهید کرد.

چرا به کردستان سفر کنیم؟

کردستان را بهشت غرب ایران می دانند. سفری که  شما را به سرزمین طبیعت، فرهنگ و تاریخ خواهد برد. این استان زیبا با آب و هوایی خوش در دامنه ها و دشت های پراکنده سلسله کوه های زاگرس میانی واقع شده است. کردستان بخشی از سرزمینی به حساب می آید که زمانی تحت حکومت مادها اداره می شده است. زیبایی های طبیعی کردستان و همچنین تاریخ آن، این استان را به یکی از محبوب ترین تورهای داخلی تبدیل کرده است. تور زمینی کردستان (اورامانات،سنندج و مریوان) یکی از بهترین مسیرهای گردشگری در این استان است که می تواند شما را با جاذبه های گوناگون آن آشنا کند.خودتان را برای سفری به قلب تاریخ و طبیعت ایران زمین آماده کنید.

کردستان زیبا

چه زمانی برای سفر به کردستان مناسب تر است؟

کردستان با قرار گرفتن در میان کوه های زاگرس، از آب و هوایی سرد و کوهستانی برخوردار است. از این جهت زمستان های سردی دارد. اگر می خواهید سفرتان را در فصلی با آب و هوای معتدل و دمایی بین 20 تا 25 درجه همراه کنید، اواسط اردیبهشت تا اواسط مهر ماه بهترین زمان سفر به کردستان خواهد بود.اگرچه عاشقان برف و ورزش های زمستانی می توانند از سفر به کردستان در فصل زمستان هم لذت کافی ببرند.

چه وسایلی برای سفر به کردستان به همراه داشته باشیم؟

برای سفر به کردستان در کنار وسایل شخصی و وسایل ضروری برای هر سفر دیگر بهتر است به چند توصیه در همراه داشتن برخی وسایل نیز توجه کنید.

  •  کفش پیاده روی مناسب به همراه داشته باشید. سفر به کردستان سفری ضروری برای عاشقان طبیعت گردی و قدم زدن در دل طبیعت است. در تور کردستان غالبا برای دیدن جاذبه های طبیعی چند ساعت پیاده روی سبک خواهید داشت. پس از همراه داشتن کفش مناسب پیاده روی اطمینان حاصل کنید.
  •  لباس گرم فراموشتان نشود. آب و هوای سرد و خشک کردستان نیاز به همراه داشتن لباس گرم را ضروری میکند. حتی در فصل تابستان نیز ممکن است مایل باشید با یک لباس مناسب و گرم از سرمای مطبوع هوا لذت ببرید.
  • چتر خود را بردارید. اگر در فصل های پربارش به این استان سفر می کنید و ترجیح میدهید خیس نشوید بهتر است چتر خود را برای روزهای بارانی به همراه داشته باشید. 

دیدنی های کردستان 

اورامانات

اورامانات نام کلی منطقه ای کوهستانی در غرب ایران و شرق عراق است که ساکنان آن به گویش هورامی سخن می گویند. این منطقه دارای مناظری بکر و چشم نواز است. بخش بزرگی از منطقه اورامان از کوه های بلند و پربرف ساخته شده است و در دامنه این کوه ها جنگل های متراکم و کم و بیش وسیعی وجود دارد که مناظر بدیعی را پیش چشم شما می گستراند.این منطقه دارای دره‌های پرپیچ‌وخم و رودبارهای متعدد است که از میان آن ها می توان به رودخانه سیروان و لیله و چشمه بل اشاره کرد.بخش اعظم منطقه اورامانت در استان کرمانشاه و کردستان و بخش کوچکتری نیز در منطقه حلبچه در خاک عراق قرار گرفته است. این منطقه بر اساس کاوش هایی باستان شناسی انجام شده و آثار به دست آمده از آن، یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های غرب ایران است. معماری خانه ها در این منطقه در تطابق با طبیعت کوهستانی آن عموما به صورت پلکانی و با استفاده از سنگ و مصالح بومی منطقه است. روستای اورامان تخت یکی از معروف ترین روستاهای پلکانی ایران است که در این منطقه و در مسیر رودخانه سیروان در جنوب شرقی مریوان واقع شده است. معماری پلکانی بی نظیر این روستا باعث شده است که آن را با نام روستای هزارماسوله ایران نیز بشناسند روستایی که در آن حیاط یک خانه بام خانه دیگر است و ماسوله ای با وسعت بیشتر به شمار بیاید. این روستا نه تنها از حیث معماری بلکه از جهت چشمه های متعدد و پرآب و فرهنگ غنی و آداب و رسوم ویژه نیز بسیار معروف است. رودخانه های سیروان و لیله که پیش از این از آن ها نام بردیم از دل این روستا عبور می کنند و در همراهی با جنگل های بزرگ و سرسبز این منطقه، چشم اندازهایی بی نظیر را پدید آورده اند. پیشینه زندگی در این روستا به دوران پارینه سنگی باز می گردد که قدمت سکونت در این منطقه را به 40 هزار سال می رساند. منطقه اورامانات با دیدنی های بسیارش یکی از مهم ترین مقاصد در تور کردستان به حساب می آید و شاید معروف ترین آن ها.در تور زمینی کردستان سفر شما از چنین مکان شگفت انگیزی آغاز می شود. بازدید از دیدنی های اورامانات یک روز از برنامه تور کردستان را به خود اختصاص می دهد. برای گشت و گذار در دل طبیعت و معماری منحصر به فرد این منطقه 2 تا 4 ساعت پیاده روی سبک خواهید داشت.

اورامانات


اورامانات

سنندج

سنندج مرکز استان کردستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای غرب ایران است که در تور کردستان به سراغ دیدنی های تاریخی و طبیعی آن خواهید رفت. شهری که به دلیل قرار گرفتن در دامنهٔ کوه، زمانی با نام سنه شناخته می شده است و چون قلعه آن از لحاظ نظامی نیز اهمیت بسیاری داشته، آن را سنه‌دژ  به معنای قلعه‌ای در پای کوه می‌نامیده اند. نامی که به مرور زمان به سنندج تبدیل شد.قدمت شهر سنندج به هزاره چهارم پیش از میلاد (دوره مس و سنگ میانی) باز می گردد. از طرفی اهمیت یافتن این شهر به ویژه در عصر صفوی و قاجار، باعث تحول معماری و شهرسازی آن شد. از همین جهت شهر سنندج  از بافت شهری سنتی با ارزشی برخوردار است که بناهای تاریخی متعددی نظیر حمام، مساجد و بازار شهر نیز بازمانده همان دوران است. بناهای تاریخی و خانه های قدیمی متعددی نظیر  عمارت وکیل الملک سنندج، عمارت آصف، عمارت سالار سعید، مسجد جامع سنندج، حمام خان سنندج و عمارت خسرو آباد که هریک زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. برنامه بازدید از سنندج در تور زمینی کردستان شامل دیدن کردن از این بناهای تاریخی خواهد بود. دیدن از خانه کردها شما را فرهنگ و آداب و رسوم این شهر و دیار آشنا خواهد کرد. با بازدید از عمارت آصفیا خانه آصف وزیری که از قدیمی ترین خانه های شهر سنندج است معماری آن را بیشتر خواهید شناخت و با گذار از عمارت سالار سعید که اکنون موزه سنندج است اطلاعات خود را از دیدار این شهر کامل می کنید.

سنندج


سنندج

مریوان

شهر مریوان یکی از شهرهای مرز غربی ایران در استان کردستان است که در نزدیکی دریاچه شگفت انگیز زریوار (زریبار) و در فاصله 125 کیلومتری از شهر سنندج واقع شده است. این شهر را از جهت برخوردار بودن از طبیعت بکر، آب و هوای مطلوب و چشم انداز کوهستانی بی نظیر، بهشت گمشده غرب ایران می نامند. این شهر به واسطه قرار گرفتن در مرز مشترک ایران با عراق و به واسطه واردات و صادرات از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است. از همین طریق بازارهای مرزی این شهر شکل گرفته است که خود یکی از جاذبه های دیدنی این شهر به ویژه برای عاشقان خرید است.اگر قبل از تمام شدن تور کردستان به دنبال پر کردن کوله بار خود و خرید سوغات هستید بازارهای شهر مریوان شما را دست پر راهی خواهند کرد.


مریوان


مریوان

مشاهده نظرات


ثبت نظر