گروه تورها

همدان

تور همدان

سفر به همدان، سفر به یکی از کهن ترین شهرهای جهان است. شهری که پایتخت تاریخ و تمدن کشور عزیزمان ایران به شمار می رود. در تور همدان شما را به جاذبه های تاریخی بی شمار این شهر دعوت می کند. به دیدن محوطه باستانی هگمتانه، کتبیه های گنج هامه که یادگاری از دوران هخامنشیان است، بنای استر و مردخای بنای مقدس یهودیان و آرامگاه دانشمند نامی ایران زمین ابوعلی سینا و شاعر دوبیتی های ساده و خوش خوان بابا طاهر عریان. از دل بناهای انسان ساخت تاریخی به دیدن یک غار تاریخی که طبیعت به زیبایی هرچه تمام تر آن را ساخته است خواهید رفت. غار آبی علیصدر که شاید معروف ترین و محبوب ترین جاذبه طبیعی همدان به شمار بیاید. تور همدان برایتان مجموعه ای از روایت های تاریخ و طبیعت خواهد بود که از دیدن آن ها لذت می برید.

سفر به همدان

استان همدان در غرب ایران واقع شده است جایی که از جنوب به لرستان، از شمال به زنجان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به استان های کردستان و کرمانشاه منتهی می شود. کوه زیبای الوند جایی میان شهرهای تویسرکان و همدان، به عنوان بلندترن قله استان همدان قد علم کرده است. استان همدان کوه ها و گردنه های متعددی را در خود جای داده است که از میان آن ها می توان به کوه چنگ الماس، کوه قره داغ و کوه های خرقان اشاره کرد. در دل این کوه های سر به فلک کشیده رودخانه های بی شماری جاری است. رودخانه هایی که بیشتر آن ها از رشته کوه های زاگرس سرچشمه می گیرند. یکی از مهم ترین و معروف ترین این رودخانه ها، رودخانه گاماسیاب است که از کوه الوند سرچشمه می گیرد و پس از جان بخشیدن به طبیعت همدان تا استان خوزستان نیز پیش می رود.

شهر همدان که بسیاری نام تاریخی آن هگمتانه را هم شنیده اند، یکی از کلان شهرهای غرب ایران و مرکز استان همدان است. شهری با روایت های تاریخی بسیار و گذشته ای کهن که باعث شده است نام پایتخت تاریخ و تمدن را بر آن بگذارند.تپه ی هگمتانه که یکی از مقاصد تاریخی اصلی در تور همدان به شمار می رود، در واقع تپه کهنی است که زمانی شهر تاریخی هگمتانه در آن قرار داشته و پایتخت حکومت مادها به شمار می رفته است. این شهر با آب و هوای خنک و تابستانی خود در دوره هخامنشیان نی به عنوان پایتخت تابستانی انتخاب شده است. قرار گرفتن همدان در مسیر جاده ی ابریشم نیز جلوه تاریخی دیگری از این شهر است که باعث شده است این شهر از دیرباز اهمیت ویژه ای در حوزه بازرگانی نیز داشته باشد. در کنار تاریخ کهن همدان، معروف ترین غار آبی ایران، غار علیصدر، نیز در این شهر و در روستای علیصدر واقع شده است. امکان بازدید از غار تنها با قایق امکان پذیر است. تجربه ای بی نظیر که غار علیصدر را به یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تور همدان تبدیل کرده است.

بهترین زمان سفر به همدان

همدان به دلیل قرار گرفتن در دل رشته کوه های زاگرس و کوه الوند و ارتفاع زیاد از سطح دریا، آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد به گونه ای که میانگین هوای آن 11 درجه سانتی گراد است. وجود دشت های پهنارور در بخش های شمالی این استان نیز باعث شده است که همدان استانی بادخیز به حساب بیاید. پس باید بدانید که هر زمان از گرما کلافه شدید، همدان به شما آب و هوایی خنک و مطبوع را پیشنهاد می کند. بهترین زمان سفر به همدان بهار و تابستان است. به طور معمول تور همدان نیز در فصل تابستان و برای پناه بردن به هوای دلنشین این شهر برگزار می شود.

هتل ها و اقامتگاه های همدان

اگر تور همدان را برای سفر خود به این شهر انتخاب کرده اید، نگران اقامت خود در این شهر نیستید چرا که محل اقامت شما از قبل تعیین شده است. اما اگر اقدام به سفر شخصی به همدان کرده اید نیز این شهر انواع محل های اقامت از جمله هتل، مسافرخانه و اقامت گاه های بومگردی را به شما پیشنهاد می کند.  از جمله هتل های این شهر می توان به هتل پنج ستاره باباطاهر، هتل های چهار ستاره پارسیان، کتیبه و هتل های امیران و هتل های سه ستاره خاتم، هتل سفیر و هتل گنجنامه اشاره کرد.

اگر قصد داشتید که اقامت خود را محلی تر تجربه کنید اقامت گاه های بومگردی متعددی نظیر اقامتگاه بومگردی دهکده، اقامتگاه بومگردی ورکانه، اقامتگاه بومگردی مزداگرد و ... می تواند گزینه های مناسبی برای شما باشد.

سوغات همدان

همدان به شهر سفال و آبگینه ایران شهرت دیرینه دارد. یکی از بهترین سوغات هایی که از سفر به همدان می توانید به یادگار تهیه کنید، سفال های رنگارنگ و زیبا، ظروف شیشه ای متنوع و حتی صنایع دستی چرم و منبت کاری است. در تور همدان به سراغ کارگاه و فروشگاه های سفال شهر سنتی لالجین همدان نیز خواهید رفت. شهری که سفال های آن شهرت جهانی دارد.علاوه بر این همدان شیرینی های خوشمزه ای را هم به شما پیشنهاد می کند.

دیدنی های همدان

اولین مقصد گردشگری تاریخی در تور همدان تپه باستانی هگمتانه است. تپه ای باستانی که قصه های بسیاری از نوه آژدهاک، آخرین پادشاه مادها و کوروش بزرگترین امپراطور هخامنشیان را برای شما روایت خواهد کرد.  تپه باستانی هگمتانه در مرکز شهر همدان قرار گرفته است. این تپه بقایای ابنیه کاسی، مادی، هخامنشی و دوره های تاریخی بعد از آن است که در محوطه ای به وسعت تقریبی 30 هکتار واقع شده است. برای رفتن به هگمتانه کافی است به مرکز شهر همدان و خیابان اکباتان (آیباتان) بروید جایی که این تپه دیدنی در دو سوی خیابان قرار گرفته است. تپه باستانی هگمتانه در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پس از آن به سراغ آرامگاه بوعلی سینا،حکیم، طبیب و فیلسوف شهیر ایرانی خواهیم رفت. پس از مرگ ابوعلی سینا برایش آرامگاهی در شهر همدان ساخته شد که اکنون جزو یکی از نمادهای این شهر و قدمت فرهنگ و دانش آن به شمار می رود. بنای آرامگاه بوعلی سینا با ستون های مرتفع گرانیتی و با اقتباس از برج گنبد قاووس در کمال شکوه توسط معمار شهیر هوشنگ سیحون طراحی شده است. این آرامگاه در میدان بوعلی شهر همدان و در مکانی ساخته شده است که زمانی منزل دوست صمیمی بوعلی سینا، ابوسعید دخوک، بوده است.

همدان مهد عالمان و دانشمندان و شاعران بسیاری بوده است. بابا طاهر عریان یکی از معروف ترین آن هاست. عارف شاعر دو بیتی سرایی که سادگی دو بیتی هایش و ساده زیستی هایش او را به لقب باباطاهر عریان رسانید. آرامگاه باباطاهر عریان روی تپه ای با قاعده هشت ضعلی و بر روی سکویی بنا شده است که موجب شده است گنبد منشوری فیروزه ای رنگ این بنا به خوبی نمایان باشد.


پس از وداع با بزرگان شعر و حکمت این دیار به سراغ مقبره استر و مردخای می رویم. بقعه ای که به باور یهودیان مکانی مقدس و مدفن استر و مردخای است که در مرکز شهر همدان و در ابتدای خیابان دکتر شریعتی واقع شده است. وجود این زیارتگاه عاملی مهم در شکل گیری و تداوم حضور یهودیان در همدان بوده است. این بنای آجری یکی از جذاب ترین بخش های دیدار از بناهای تاریخی در تور همدان است.

بنای تاریخی دیگر گنبد علویان متعلق به قرن ششم است که از دوران علویان به یادگار مانده است. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ بری بعد از اسلام در همدان به شمار می رود که به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است. جاذبه های تاریخی همدان بسیار است که فرصت دیدن همه آن ها در بازه یکی دو روزه تور همدان امکان پذیر نیست با این حال مهم ترین آثار تاریخی این شهر در برنامه ریزی بازدید از این شهر قرار می گیرد.

پس از دیدن آثار تاریخی این شهر نوبت غار علیصدر می رسد.چشم نواز ترین جاذبه طبیعی شهر همدان که در روستای علی صدر شهر همدان قرار گرفته است و لقب بزرگترین غار آبی ایران را به خود اختصاص داده است. این غار آبی مجموعه ای از راهروهای پیچ در پیچ و دهلیزهای متعدد است که طولی در حدود 11 کیلومتر دارد و حدود 3 کیلومتر مسیر آبی صعب العبورش کشف شده و برای بازدید با قایق آماده شده است. غار علیصدر با به نمایش گذاشتن مناظر خارق العاده زمین شناسی و قندیل های زیبا یکی از بهترین تجربه های سفر به همدان را برایتان رقم خواهد زد.

مشاهده نظرات


ثبت نظر