1. صفحه اصلی
  2. تور
  3. کاشان

تور کاشان | تور زمینی کاشان

گروه تورها

کاشان

تور کاشان

برای سفری به دل تاریخ ایران زمین خودتان را  آماده کنید. در این مطلب می خواهیم شما را به شهری ببریم که بناهای تاریخی آن بسیار معروف است و گردشگران بسیاری را سالانه به خود می‌کشاند.از همین جهت تور کاشان یکی از محبوب ترین تورهای داخلی است. این مهد تمدن و فرهنگ جایی نیست جز شهر کاشان که در شمال استان اصفهان واقع شده و از یک طرف به کوهستان و از طرف دیگر به دشت کویر می رسد.

چرا سفر به کاشان؟

کاشان شهری تاریخی و  زیبا در استان اصفهان است. شهری که تاریخ و گل و گلاب را در دل کویر پاسبانی می کند. شهر کاشان میراث معماری کویری را در خود دارد و آثار تاریخیش، این شهر را به یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. کاشان در کنار این گنج های معماری، میزبان یکی از دلنشین ترین و جذاب ترین رویدادهای گردشگری نیز هست: آیین و رسم گلابگیری. رسم گلاب گیری یکی از زیباترین رسوم سنتی و فرهنگی میهن عزیزمان است که به صورت ویژه هر ساله در کاشان انجام می شود. کلیه این دیدنی های تاریخی، طبیعی و فرهنگی در کنار یکدیگر باعث شده است کاشان مقصدی مناسب برای سفرهای گردشگران عاشق تاریخ و طبیعت باشد.سفر به کاشان را می توانید به صورت شخصی یا به صورت تور گروهی تجربه کنید. تور کاشان بیشتر در راستای بازدید از همین رویدادها و دیدن این بناهای با ارزش تاریخی شکل می گیرد.

مکان های دیدنی کاشان در تور زمینی کاشان

شهر کاشان با داشتن مفاخر بزرگی ‌چون سهراب، کمال‌الملک و... و با مکان‌های تاریخی، فرهنگی و معماری های خاص و منحصر به فرد مکان های دیدنی بی شماری دارد. اما ما در این مطلب سعی می کنیم مهم ترین دیدنی های این شهر که در تور زمینی کاشان باید از آن دیدن کرد را به شما معرفی کنیم.

باغ فین

مهم‌ترین جاذبه شهر کاشان باغ فین است که به عنوان اولین مقصد در تور کاشان به معرفی آن می پردازیم.‌ باغ‌های ایرانی همواره مورد استقبال گردشگران بوده اند.

باغ های ایرانی با محوطه آرایی منحصر به فرد خود مکان هایی دلگشا و جذاب برای هر بیننده هستند. باغ فین کاشان یکی از معروف ترین این باغ هاست که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. ترکیبی از معماری و طبیعت که می تواند اوقات دلنشینی را برایتان فراهم آورد. قدمت تاریخی بنای فعلی باغ فین کاشان به دوران صفویه باز می گردد زمانی که شاه عباس بزرگ دستور بنای این باغ را صادر کرد. با این حال گسترش و آبادانی این باغ در دوره شاه صفی و شاه عباس دوم نیز همچنان ادامه یافت. در دوره سلطنت فتحعلی شاه قاجار نیز بخش های بسیاری به این باغ افزوده شد. در طراحی باغ فین کاشان همانند سایر باغ های ایرانی ، آب و درخت و ترکیب آن با بناهای باغ که در میانه آن ها قرار گرفته است به چشم میخورد. یکی از حوض های این باغ به حوض جوش شناخته می شود. کف پوش این حوض مانند قالی های ترج و محراب کاشان است. این حوض 160 حفره دارد. این حفره ها یکی در میان به صورت فواره و مکنده عمل می کنند. به این صورت وجود 80 حفره فواره ای و 80 حفره مکنده باعث میشود گردش آب در این حوض شگفت انگیز به خوبی انجام گیرد و حوض هرگز سرریز نگردد. بنای اصلی باغ که چشم شما را به خود خیره خواهد کرد کوشک صفوی است. این بنا در مرکز باغ و درست در مقابل دروازه ورودی باغ قرار گرفته است. از دیگر بناهای دیدنی باغ فین کاشان می توان به اتاق شاه نشین، حمام فین، چایخانه، کوشک قاجار یا شترگلوی فتحعلی شاهی،حیاط خلوت کریم خانی و موزه ملی کاشان اشاره کرد.

حمام فین

یکی از معروف ترین بناهای باغ بین کاشان حمام فین است. حمامی که در آن ناصرالدین شاه صدر اعظم خود، امیرکبیر، را به قتل رساند. در واقع در بخش جنوبی باغ فین دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و حمام بزرگ شناخته می شوند. حمام کوچک مخصوص استفاده غلامان و خدامان و حمام بزرگ مخصوص استفاده امرا و حاکمان بوده است. هر دو حمام به شیوه معمول حمام ها در آن زمان بخش های مختلفی از جمله گرم خانه، آبنما، خزینه، محل نظافت و سربینه (رختکن) را داراست. حمام کوچک که قدمت آن به دوران صفویه و همزمان با ساخت بنای اولیه باغ فین باز میگردد همان حمامی است که میرزا تقی خان فراهانی معروف به امیر کبیر در سال 1230 خورشیدی در آن به قتل رسید. حمام بزرگ نیز که برای استفاده امرا و فرماندهان بوده است از ویژگی های معماری برجسته ای بهره برده است. ستون های مرمری و سقفی که به زیبایی نقاشی شده است. ورودی هردو حمام از داخل باغ فین کاشان است.

خانه طباطبایی‌ها

یکی از خانه های زیبا و چشم نواز شهر کاشان خانه تاریخی طباطبایی هاست که یکی از مهم ترین مقاصد برای بازدید در تور کاشان است. خانه ای که در نیمه دوم قرن 13 هجری قمری بنا شده است و نام عروس خانه های ایران را به خود اختصاص داده است. خانه تاریخی طباطبایی ها در محله سلطان امیر احمد شهر کاشان، متعلق به یکی از تاجران نامی فرش کاشان، حاج سید جعفر طباطبایی بوده است.این خانه نیز مانند بسیاری از خانه های زمان قاجار از معماری درون گرا و اسلامی برخوردار است. اتاق های متعددی که گرداگرد حیاط های دلگشا و زیبا واقع شده اند. این خانه در مجموع 40 اتاق، چهار حیاط و همچنین سه بادگیر و چهار سرداب دارد. فضاهایی که هریک از آن ها با تزئینات ویژه و معماری منحصر به فرد و کاربردیشان شما را با سبک و سیاق زندگی در این خانه ها بیشتر آشنا خواهند کرد.

یکی از خصوصیات اصلی معماری خانه های  ایرانی، طراحی همساز با اقلیم است که خانه طباطبایی‌های کاشان نیز به چشم میخورد. خانه ای که در آن می توانید هنر معماری ایران در اقلیم کویری را بهتر درک کنید.

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها یکی از زیباترین خانه های تاریخی شهر کاشان است که در محله سلطان میراحمد کاشان واقع شده است. خانه ای که با بادگیرهای قرینه، سر در هلالی شکل و کلاه فرهنگی روی آن یکی از زیباترین جلوه های معماری ایران را به نمایش می گذارد. خانه بروجردی ها یکی از بناهای متعلق به دوره قاجار است که روزگاری متعلق به حاج سید حسین نطنزی از بازرگان های به نام کاشان بوده است که به دلیل سفرهای زیادی که به شهر بروجرد داشته است به بروجردی معروف می شود.

اما داستان شکل گیری خانه بروجردی ها نیز داستان عاشقانه ای است. حاج سید حسین نطنزی عاشق دختر سید جعفر طباطبایی یکی از معروف ترین تاجرهای فرش کاشان می شود. سید جعفر در خانه ی بی نظیری که امروزه به نام خانه تاریخی طباطبایی شناخته می شود زندگی می کرده است. پدر شرط می کندکه باید خانه ای به زیبایی خانه من برای سکونت دخترم فراهم کنی و این چنین زمینه ساختن خانه بی نظیر بروجردی ها شکل می گیرد.

مسجد جامع کاشان

مسجد جامع یا همان مسجد جمعه کاشان یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر کاشان است.در تور کاشان پس از بازدید از خانه های تاریخی و حمام فین به این مسجد تاریخی نیز سری خواهید زد.لایه برداری های گچ بری های محراب این مسجد حاکی از آن است که بنای مسجد جامع کاشان به دوره سلجوقیان تعلق دارد همچنین کتیبه ای تاریخی روی منار این مسجد وجود دارد که قدمتش به تاریخ 466 هجری قمری باز می گردد.این منار سومین منار تاریخ دار قدیمی ایران به حساب می آید. این مسجد از معماری منحصر به فردی برخوردار است یک صحن وسیع و دو شبستان، حوض خانه ای در میانه مسجد و کتیبه ی گنبدی مسجد که در محراب مسجد قرار گرفته است و نام ملکشاه و وزیر او نظام الملک طوسی بر روی آن به چشم میخورد. بنای ارزشمند مسجد جامع کاشان در سال 1315 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

مسجد و مدرسه اقا بزرگ کاشان

مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان یکی از برجسته ترین و ارزشمندترین آثار تاریخی متعلق به دوران قاجار در شهر کاشان است. این مسجد و مدرسه که نام خود را از ملا مهدی نراقی ملقب به آقا بزرگ گرفته است در نیمه قرن 13 هجری قمری همزمان با پادشاهی محمد شاه قاجار بنا شده است. برای دیدن این بنای تاریخی باید به بافت قدیمی شهر کاشان سری بزنید، جایی که این بنا در مجاورت بقعه خواجه تاج الدین و در محله ای به همین نام بنا شده است. مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان مجموعه ای از عناصر تزئینی و معماری ارزشمند است که به صورتی متناسب و چشم نواز در هم تنیده است. بخش هایی همچون : سردر و هشتی ورودی،صحن مرکزی و شبستان های اطراف آن و مقصوره. مقرنس کاری ها و کاشی کاری های کم نظیر در کنار گچ بری های ظریف این مسجد را به شیوه ممتازی جلوه داده است.تور زمینی کاشان به ویژه اگر تکیه بر بازدید از بناهای تاریخی کاشان داشته باشد به قطع این مسجد و مدرسه چشم نواز را در برنامه خود خواهد داشت.

بازار سنتی کاشان

یکی از ارکان اصلی هر شهری از دیرباز بازار شهر بوده است محلی که نه تنها قطب اقتصادی شهر بلکه محل مراودات مردم نیز به آب انبار درب زنجیر، تیمچه صباغ، مسجد کفش دوزها، مسجد بالا بازار و ... اشاره کرد. همانند بسیاری از بازارهای تاریخی شهرهای ایران، این بازار نیز از راسته های مختلفی تشکیل شده است که هریک محل فعالیت صنف خاصی بوده اند و به همین نام نیز نام گذاری شده اند. در بازدید از این بازار علاوه بر دیدار از بناهای تاریخی می توانید سوغاتی های متنوع شهر کاشان را نیز تهیه کنید. بازار سنتی کاشان معمولا جزو آخرین مقصد ها در تور کاشان است که کمک می کند گردشگران با تصویری که از این شهر زیبا در ذهنشان مانده است با خرید یک سوغات یا یادگاری کوچک بدرود بگویند.

آرامگاه شاه عباس

شاه عباس اول، پنجمین شاه از خاندان صفوی و شاید معروف ترین آن هاست. با این حال شاید کمتر کسی بداند که آرامگاه شاه عباس اول در شهر کاشان و در امامزاده حبیب ابن موسی واقع شده است. با این حال در سال های اخیر این آرامگاه جزو یکی از محبوب ترین مقاصد در تور کاشان قرار گرفته است. درمورد نحوه دفن شاه عباس روایت ها بسیار است اما  آندره گدار مدیر كل پیشین اداره باستان شناسی و موزه ایران باستان، نوشته است: «پس از آنكه شاه عباس در سال 1038 هجری (1629 میلادی) در فرح آباد مازندران بدرود حیات گفت جسدش را بر حسب وصیتی كه نموده بود به كاشان برده در مزار حبیب بن موسی كه از اجداد دودمان صفویه است به خاك سپردند». در سفر به شهر کاشان و بازدید از امامزاده حبیب ابن موسی بد نیست که سری هم به آرامگاه شاه عباس صفوی بزنید.

شهر زیرزمینی اویی

شهر زیرزمینی اویی بزرگ‌ترین شهر زیرزمینی ایران است که در نوش‌آباد کاشان قرار گرفته است.این شهر حیرت‌انگیز شما را به قلب تاریخ خواهد برد. با وارد شدن به این شهر از راهروهای باریک و تو در تو عبور خواهید کرد. دالان هایی که زمانی حکم گذرهای این شهر را در اعماق زمین داشته اند و ساکنان آن را از حمله بیگانگان محافظت می کرده اند. این شهر درواقع نمونه ای از یک  شهر دفاعی است که در زمان حمله مغول منطقه‌ای امن برای ایرانیان به شمار می رفته است. جالب است بدانید که این شهر به طور کاملا اتفاقی و زمانی که فردی قصد حفر چاه در خانه خود داشت کشف شد. این اثر ارزشمندکه قدمتی 1500 ساله دارد در سال 1385 به ثبت آثار ملی نیز رسیده است.این مقصد گردشگری شگفت انگیز نیز معمولا بخشی از برنامه تور زمینی کاشان را به خود اختصاص می دهد.

تپه سیلک

اگر به تاریخ علاقه مندید پیشنهاد میکنیم که در تورکاشان تپه‌ سیلک را حتما در برنامه بازدید خود قرار دهید. تپه سیلک کاشان با قدمتی 3000 ساله  یکی از دیدنی ترین مکان ها به ویژه برای  علاقه‌مندان به باستان‌شناسی و تاریخ است. تپه سیلک را می توان قدمی ترین زیگورات جهان دانست که زمانی نیایشگاه مردمان ایران بوده است. این زیگورات از گل رس و سفال ساخته شده‌ است. جالب است بدانید که تا مدت ها این شهر ناشناخته بود و بین مردم شهر کاشان به شهر نفرین شده شناخته می شد. پس از کشف این شهر و انتقال تعدادی از آثار به دست آمده از آن به موزه لوور فرانسه، دیرینگی این آثار بالاخره کشف شد.

حمام سلطان امیر احمد کاشان

علاوه بر حمام فین کاشان که در بازدید از باغ فین کاشان از آن دیدن می کنید، حمام سلطان امیر احمد کاشان نیز یکی از حمام های تاریخی و زیبای شهر کاشان است که باید از آن دیدن کنید.

حمام تاریخی سلطان امیراحمد یکی از حمام های متعلق به دوران قاجار است که در کوچه ای به همین نام در خیابان علوی شهر کاشان واقع شده است.این حمام با تزئینات خیره کننده و معماری ویژه اش یکی از زیباترین حمام های شهر کاشان است که نامش را از امامزاده امیر احمد گرفته است که حمام در مجاورت آن قرار دارد. این بنای زیبا در سال 1355 به ثبت آثار ملی رسیده است.

با یک جستجوی ساده به عکس های متعددی بر میخورید که توسط گردشگران داخلی و خارجی از روی بام این حمام گرفته شده است. بام گنبدی زیبای این حمام درواقع چشم اندازی وسیع و منحصر به فرد از شهر کاشان را نیز به شما نشان خواهد داد.اگر به دنبال ثبت عکسی ماندگار به عنوان ماحصل خود از تور زمینی کاشان هستید این حمام، فرصت مناسبی برای شما خواهد بود.

جاهای دیدنی کاشان به قدری متنوع است که گنجاندن همه آن ها در یک مطلب امکان پذیر نیست با این حال در این نوشتار تلاش کردیم تا شما را با گوشه ای از دیدنی هایی که می تواند در تور زمینی کاشان بگنجد آشنا کنیم. اگر میخواهید با سایر دیدنی های این شهر تاریخی نیز آشنا شوید کافی است سری به مطلب جاذبه های گردشگری کاشان بزنید.

بهترین زمان سفر به کاشان

کاشان از جمله شهرهای کویری کشورمان ایران است و مانند سایر شهرهای گویری تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های سردی دارد. از این جهت اوایل تا اواسط فصل بهار و اوایل پاییز تا اواسط آن بهترین زمان برای سفر به این شهر است تا از آب و هوای معتدل و مطبوع آن نهایت لذت را ببرید. از سوی دیگر رویداد دیدنی گلابگیری کاشان در ماه اردیبهشت ماه در کنار آب و هوای مناسب باعث شده است که این ماه جزو بهترین زمان های سفر به کاشان قرار گیرد.  زمان برگزاری جشنواره گلابگیری در شهر قمصر کاشان ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ماه هرسال است. تور زمینی کاشان همه ساله در این فصل لذت دو چندانی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

همچنین می توانید در مهرماه به روستای ابیانه شهر کاشان سری بزنید واز دیدن مناظر پاییزی زیبای این روستا و رنگ های پاییزی که در کنار معماری سرخ رنگ روستای ابیانه جلوه ای دو چندان یافته است لذت ببرید.

مطالب مرتبط

مشاهده نظرات


ثبت نظر