ویزای-تحصیلی-ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که متقاضیان زیادی برای تحصیل دارد،در صورتیکه خیلی از این افرادی که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستند،از شرایط ویزای تحصیلی آن اطلاع چندانی ندارند،که دریافت این نوع ویزای ایتالیا چه دردرسرهایی دارد؟ویزای تحصیلی ایتالیا چند روزه آماده می‌شود؟مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟مصاحبه وقت سفارت ایتالیا چگونه انجام می‌شود؟تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟برای دریافت ویزای آموزشی ایتالیا چقدر شانس داریم؟ و ...به همین خاطر ما در این مقاله از مهرآباد گشت تصمیم داریم همه اطلاعات مربوط به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم،پس حتما با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ویزای تحصیلی ایتالیا را چگونه درخواست بدهیم؟

بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید. به یاد داشته باشید که تمام افرادی که قصد دارند ترم اول در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا ثبت نام کنند، باید درخواست خود را در سایت universitaly.it ثبت نمایند. البته این نحوه‌ی پیش ثبت نام آنلاین شامل دوره‌های آموزشی موسسات زیر نمی‌باشد و این دانشجویان باید درخواست خود را به طور مستقیم از طریق ایمیل studi.teheran@esteri.it  با سفارت درمیان بگذارند:

دوره‌های آموزشی موسسات آموزش عالی هنری، موسیقی و رقص (AFAM)

مدارس دوره متوسطه برای تربیت میانجیان زبانی (مترجمین و مشاوران زبانی)

دوره‌های آموزشی موسسات تخصصی روان درمانی

دوره‌های تخصصی فنی فوق دیپلم که توسط موسسات فنی عالی برگزار می‌شوند (ITS)

تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا

داشتن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل ۴۶۰ یورو در ماه (معادل ۶,۰۰۰ یورو سالانه) است. از این رو متقاضی می‌تواند صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین. (به ضمیمه آن شناسنامه صاحب حساب، ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی) و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده (قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی، اقرار نامه مربوط به درآمد) را ارائه نماید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از مدارک مهم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا است. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور، باید تمکن مالی را با دیگر مدارک لازم به سفارت ارائه دهند.

گواهی تمکن مالی چست؟

گواهی تمکن مالی سندی معتبر و رسمی‌‌‌ است که در بانک، صادر و در آن، موجودی انواع حساب‌‌‌های شما و نرخ برابری آن به ارز درخواستی متقاضی به صورت دلار و یا یورو نوشته می‌‌‌شود. این گواهی نشان می‎دهد که چقدر پول در حسابی مشخص دارید و نیز در دوره‌ای مشخص (با توجه به درخواست متقاضی)، تراکنش مالی‌تان چقدر است. همچنین این گواهی با توجه به درخواست شما به ۲ زبان انگلیسی و فارسی به شما تحویل داده می‌شود. درحقیقت دانشجویان با دادن این گواهی، نشان می‌دهند که در طول تحصیل (یک سال تحصیلی) می‌توانند بدون مشکل هزینه‌های تحصیل و زندگی را پرداخت نمایند و از بابت تأمین هزینه‌ها هیچ مشکلی ندارند.

مدارک لازم جهت دریافت گواهی تمکن مالی

برای دریافت گواهی تمکن مالی، باید به‌همراه مدارک زیر به بانک مراجعه کنید:

کارت ملی متقاضی

اصل و کپی پاسپورت متقاضی

اصل وکالت‌نامۀ نماینده قانونی درصورت وکالت به غیر

فرم تکمیل‌شده درخواست صدور گواهی تمکن مالی

نکات مهم درباره دریافت گواهی تمکن مالی

برای درخواست گواهی تمکن مالی، به این نکات دقت کنید:

گواهی در سربرگ مخصوص بانکی صادر شود

گواهی بانک به نام شخص اقدام‌کننده باشد

اطلاعات تماس بانک مانند نشانی پستی و شماره‌تماس و آدرس ایمیل در گواهی ذکر شده باشد

شماره‌حساب در آن درج شده باشد

از تاریخ افتتاح حساب حداقل شش ماه باید گذشته باشد

سعی کنید تمام پول را شش ماه قبل از گرفتن گواهی در حساب نگه دارید

اجازه دهید پول تا زمان مشخص‌شدن وضعیت ویزا در حسابتان باقی بماند

بهتر است پولِ در حسابتان کمی بیشتر از رقم درخواستی سفارت یا دانشگاه باشد؛ البته این رقم نباید به‌طور درخورملاحظه‌ای بیشتر از میزان تعیین‌شده باشد

مقدار تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

براساس روند جدید صدور ویزای تحصیلی برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا تمام دانشجویانی که قصد دارند در نیمسال اول در یکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ایتالیا ثبت‌نام کنند، برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا باید گواهی تمکن مالی ارائه دهند. مدرک استطاعت مالی (شخصی یا خانواده) برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا، معادل ۴۵۹.۸۳ یورو در ماه است. به همین منظور، متقاضی می‌تواند ترجمه انگلیسی صورت‌حساب بانکی ۳ ماه آخر خود یا یکی از والدین و ترجمه ایتالیایی یا انگلیسی شناسنامه صاحب حساب و دیگر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده، مانند قرارداد کاری و بیمه تأمین اجتماعی و اقرارنامه مربوط به درآمد را ارائه کند.

مدرک زبان ویزای تحصیلی ایتالیا

رایج‌ترین مدرک زبان مورد قبول برای ویزای تحصیلی ایتالیا مدرک آیلتس است. حداقل نمره آیلتس مورد قبول برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید بین ۶ تا ۷ (معمولا ۶.۵) است. مدرک زبان تافل هم یکی دیگر از مدارک زبان مورد قبول برای ویزای ایتالیا است. حداقل نمره تافل مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بین ۷۰ تا ۸۰ است.

تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

در واقع راهی برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود ندارد. تحصیل بدون مدرک زبان تنها برای افرادی مقدور است که مقطع تحصیلی قبلی آن‌ها به زبان انگلیسی بوده، یا زبان مادری آن‌ها انگلیسی باشد. البته شرط ارائه مدرک زبان برای برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، آن هم برای برخی از رشته‌ها اجباری نیست.

دانشگاه بلونیا (University of Bologna)

دانشگاه میلان (University of Milan)

دانشگاه فلورانس (University of Florence)

دانشگاه پیزا (University of Pisa)

دانشگاه پادوا (University of Padua)

دانشگاه فدریکو دوم (University of Naples Federico II)

دانشگاه ترنتو (University of Trento)

دانشگاه آمریکایی جان‌کابوت (John Cabot University)

دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)

دانشگاه ورونا (University of Verona)

برای تحصیل بدون مدرک در ایتالیا،حتما باید مصاحبه شوید!

فراموش نکنید که این دانشگاه‌ها هم شرط مصاحبه تصویری دارند و مسئول پذیرش با صرف چند دقیقه تا چند ساعت از سطح تسلط شما به زبان آگاه می‌شود. جالب است بدانید که از برخی متقاضیان ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع دکترا ممکن است چندین نفر به صورت جداگانه مصاحبه کنند. پس اگر در مکالمه ضعیف هستید، بهتر است آن را به سطح مطلوب برسانید.

سن مناسب جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

می‌توان گفت هیچ یک از مراکز آموزشی ایتالیا محدودیت سنی برای دریافت پذیرش یا تحصیل ندارند. اما تجربه ثابت کرده که سن متقاضی نباید بیش از محدوده سنی معمول کسانی که در آن مقطع تحصیل می‌کنند باشد. اگر هم سن متقاضی بیش از سن معمول باشد باید دلیل موجهی برای تحصیل خود ارائه دهد.

هزینه‌ ویزای تحصیلی ایتالیا

افراد برای تحصل در ایتالیا باید هزینه‌های اجرایی که شامل هزینه پذیرش و هزینه اخذ ویزای اقامت بلند مدت ایتالیا، هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه دانشگاه و هزینه اقامت و زندگی در این کشور را در نظر بگیرید. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا، پایین بودن هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا است. شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ باید مبلغ ۵۰ یورو به عنوان هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پرداخت کنید. پرداخت این هزینه به هر دو صورت پرداخت آنلاین و پرداخت نقدی در دفتر کارگزاری CKGS امکانپذیر است. همچنین شما باید مبلغ ۲۱ یورو نیز به عنوان هزینه کنسولی در دفتر خدمات ویزا ایتالیا پرداخت کنید. بعد از سفر به ایتالیا هم باید مبلغ ۳۰ یورو برای گرفتن اجازه اقامت در این کشور بپردازید.

گپ تحصیلی جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر زمان زیادی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی شما می‌گذرد باید ثابت کنید که در این چند سال مشغول به کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود بوده یا به دلیل بروز مشکلی خاص از تحصیل عقب مانده‌اید. در بسیاری از موارد مشاهده شده‌ که با وجود سن بالا، متقاضی موفق به دریافت پذیرش و ویزا تحصیلی ایتالیا شده ‌است. در نتیجه سن یک فاکتور کلیدی در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا است که تحت تاثیر فاکتورهای بسیاری دیگری قرار می‌گیرد.

وقت تحصیلی سفارت ایتالیا

برای رزرو وقت تحصیلی سفارت ایتالیا، متقاضیان باید به سایت www.ckgsir.com مراجعه کرده و بعد از ثبت‌نام در قسمت :روادید دانشجویی جهت ثبت نام در دانشگاه، در یکی از روزهای موجود وقت بگیرید. لازم به ذکر است که در صورت عدم حضور در وقت تعیین شده یا اشتباه وارد کردن اطلاعات شخصی، گرفتن وقت مجدد امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما قبل از گرفتن وقت سفارت ایتالیا برای ویزای تحصیلی، از کارشناسان ویزای تحصیلی ایتالیا مهرآباد گشت تماس گرفته و راهنمایی بخواهید. حتی متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع کارشناسی که موظف به شرکت در امتحان گزینش اولیه هستند نیز باید به همین شیوه درخواست ویزای ملیD ایتالیا کنند.

آزمون IMAT را فراموش نکنید!

در تخصیص وقت سفارت تحصیلی ایتالیا، برای ارائه مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا  به کارگزاری CKGS، اولویت با دانشجویان شرکت کننده در آزمون IMAT و همچنین دانشجویانی است که مایلند در دوره‌های دانشگاهی با ورودی برنامه ریزی شده ثبت نام کنند. این دانشجویان باید در آزمون ورودی مربوطه در ایتالیا شرکت نمایند،در واقع آزمون (IMAT) International Medical Admissions Test

یک آزمونی به مدت ۱۰۰ دقیقه به زبان انگلیسی است که متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و جراحی در ایتالیا باید به سفارت ارائه دهند.زمان ثبت نام در این آزمون از ۲۴ تیر ماه تا ۱۳ مرداد ماه هر ساله آغاز می‌شود که در شهریور ماه برگزار می‌گردد..

جزئیات مصاحبه سفارت ایتالیا

متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا باید در محل کارگزاری CKGS رفته و از طریق اسکایپ با پرسنل دفتر کنسولی سفارت ایتالیا تماس گرفته تا با ایشان مصاحبه سفارت ایتالیا دانشجویی به عمل آید. تاریخ و زمان مصاحبه سفارت ایتالیا دانشجویی پس از ارائه درخواست پاسپورت و تحویل مدارک لازم، از سوی شرکت CKGS انجام خواهد شد.

ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مصاحبه

متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا در صورت داشتن شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز به مصاحبه سفارت ایتالیا تحصیلی نخواهند داشت:

دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم آموزشی درجه دوم ۴ یا ۵ ساله از مدارس ایتالیایی (دولتی یا خصوصی) خارج از کشور، شده باشند.

دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی از دانشگاه‌های مخصوص اتباع خارجی پروجا و سیه‌نا شده‌اند.

دانشجویانی که یکی از گواهینامه‌های مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 و C2 شورای اروپا مطابق با سیستم کیفیت CLIQ (دانشگاه مخصوص اتباع خارجی پروجا، دانشگاه مخصوص اتباع خارجی سیه‌نا، دانشگاه روماتره، موسسه دانته آلیگیری) را کسب کرده‌اند.

ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک زبان ایتالیایی

برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک و نمره مورد قبول آزمون‌های زبان ایتالیایی را ارائه دهید. این آزمون‌ها شامل آزمون CELI و CILS است. این آزمون‌ها برای تمامی دانشگاه‌های ایتالیا معتبر و قابل قبول است و همانطور که در بالا گفته شد حداقل مورد قبول B2 یا B1 (بسته به رشته و مقطع تحصیلی شما) می‌باشد.

مزایای تحصیل در ایتالیا

امکان تحصیل به زبان انگلیسی، در کنار یادگیری همزمان زبان ایتالیایی

سختگیری کمتر برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نسبت به دیگر کشورها

هزینه ارزان زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا و استرالیایی

امکان دریافت بورسیه تحصیلی متفاوت و ارزنده

امکان ورود به بازار کار ایتالیا حین و پس از دوران تحصیل در ایتالیا

اخذ اقامت کاری پس از اتمام تحصیل در ایتالیا

سطح کیفی بالای برخی از دانشگاه‌های ایتالیا در برخی از رشته‌ها مانند علم و تکنولوژی، هنر، طراحی و معماری، مطالعات اجتماعی، رشته‌های آموزشی و …

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیان زیادی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به دلیل تحصیل کم هزینه و همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی هر ساله رو به افزایش است. در تمام مقاطع تحصیلی و رشته‌های مورد نظر در کشور ایتالیا، متقاضیان امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. علاوه بر هزینه تحصیل بسیار پایین در این کشور، هزینه زندگی هم در این کشور بسیار پایین‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است.

مدارک لازم ویزای تحصیلی ایتالیا،از مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات حمایت مالی کافی از جمله مبلغ ضروری برای سفر به ایتالیا
 • اسناد مربوط به سلامت و بهداشت
 • محل اقامت فرد برای مدت 10 روز پس از ورود به کشور ایتالیا
 • بلیت پرواز به ایتالیا
 • مدرک زبان B2 زبان ایتالیایی و معادل زبان انگلیسی
 • ۲ قطعه عکس
 • گذرنامه معتبر به علاوه کپی برابر اصل پاسپورت
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی معتبر فرد در کشور مبدا
 • فرم درخواست برای ویزای دانشجویی در ایتالیا(شامل یک عکس جدید با اندازه گذرنامه، اسناد مسافرتی معتبر و اسناد حمایتی)

نکات مربوط به تکمیل مدارک در جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

نکته 1 : باید حتما این نکته را بدانید که برای صدور ویزای تحصیلی ایتالیا، اصل مدارک تحصیلی دانشجو نیاز خواهد بود. اگر حین تشکیل پرونده ویزا، مدرک شما موقت باشد، امکان دارد کنسولگری تا زمان صدور ویزا برای تحویل اصل مدارک تحصیلی به شما مهلت دهد.

نکته 2 : مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، امکان دارد بجز موارد قبل که در بالا عنوان شده، مدارک دیگری هم درخواست شود.

نکته 3 : آن دسته از متقاضیانی که مدرک تحصیلی مقطع پیشین خود را در کشور دیگری غیر از ایران دریافت کرده اند، بعد از دریافت نامه پذیرش، برای تشکیل پرونده ویزا در سفارت ایران باید در ابتدا مدرک تحصیلی قبلی خود را توسط کنسولگری ایتالیا در همان کشور مورد ارزشیابی قرار دهند تا قادر باشند در کشور دیگری نسبت به تشکیل پرونده ویزا اقدام نمایند.


ما در این مقاله درباره ویزای تحصیلی ایتالیا با شما صحبت کردیم و راهنمای جامع آن را در اختیار شما قرار دادیم،همچنین شما همراهان همیشگی مهرآباد گشت اگر سوالی درباره ویزای تحصیلی ایتالیا،وقت سفارت ایتالیا و ... داشتید حتما با شماره ۰۲۱۸۸۸۳۳۱۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید و با خیال راحت تمام مراحل را به ما بسپرید.

مشاهده نظرات

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.


ثبت نظر