گروه تورها

مریوان

تور مریوان

مریوان مرکز شهرستان مریوان یکی از شهرستان‌های مرزی استان کردستان و ایران به‌شمار می‌رود که در ۱۲۵ کیلومتری غرب شهرستان سنندج و در مرز کشور عراق و ایران قرار دارد. مریوان از مناطق محبوب توریستی ایران و غرب کشور محسوب می‌شود. پیش‌تر به این شهرستان قلعه‌ی شاه‌آباد، دژ شاهپور یا مهروان هم گفته می‌شده است. در ادامه به معرفی مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مریوان می‌پردازیم. برای رزرو تور کردستان، تور سقز، تور بانه، تور سردشت، تور مریوان و تور زمینی کردستان با مهرآباد گشت تماس بگیرید.

بازارچه‌ی مرزی مریوان

بازارچه‌ی مرزی معروف مریوان در فاصله‌ی ۱۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته است و از جمله بازارهای شلوغ و پر رفت و آمد استان کردستان است. این بازار به علت دارا بودن موقعیت مکانی و مرزی که دارد، پر است از کالاها و جنس‌های متنوع خارجی و ایرانی که قیمت مناسبی دارند.

دریاچه ی زریوار

معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری شهرستان مریوان دریاچه‌ی زریوار است. این دریاچه‌ی باتلاقی در فاصله‌ی ۳ کیلومتری از غرب مریوان قرار گرفته است. در اطراف زریبار انواع گیاهان و درختانی همچون: بادام، درخت بلوط، زالزالک و گلابی را خواهید دید. آب این تالاب یا همان دریاچه‌ی زریوار شیرین است و منبع اصلیش از بارش‌های سالانه و چشمه‌های جوشنده تامین می گردد و انواع ماهی خالدار، عروس ماهی، آمور سفید، میگوی آب شیرین، فیتوفاک، فیتوپلانکتون و غیره در آن زیست می‌کنند.

منطقه‌ی قمچیان

قمچیان در بین جاده‌ی مریوان به سمت سقز قرار گرفته است. این منطقه بهشت کوهنوردان و طبیعت‌گردان است. در این منطقه می‌توانید به قله‌هایی نظیر امام و یا کوه چاوک صعود کنید.

قلعه‌ی مریوان

قلعه‌ی مریوان اهمیت تاریخی زیادی دارد و زمانی مرکز حکومت کردستان بوده است. در حال حاضر از این قلعه‌ی تاریخی فقط آب انبار آن و آثاری محدود از پله‌های آن باقی مانده است.

پارک ساحلی زریوار

پارک ساحلی زریوار تنها مجموعه‌ی گردشگری در اطراف دریاچه و تالاب زریوار است و برای گردشگران امکانات رفاهی متنوعی در آن فراهم شده است.

پل گاران

پل گاران یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان کردستان است. این پل را قبل‌ترها کردلان می‌گفتند. در حال حاضر این پل در بین آثار ملی به ثبت رسیده است.

روستای کانی سانان

روستای کانی سانان بسیار جالب و دیدنی دارد. در این روستا خانه‌ها بدون این که جلوی دید همدیگر را بگیرند، به شکل ردیفی پشت سر هم قرار گرفته‌اند. این روستای زیبار نزدیک به ۱۵۰ سال قدمت دارد.

چهل چشمه

کوه چهل چشمه با ارتفاعی نزدیک به سه هزار و صد و چهل متر از سطح آب های آزاد، در شمال شرقی شهرستان مریوان واقع شده است. چهل چشمه از ۲۰ قله تشکیل شده که معروف‌ترین آن ها عباتند از: کوه کل کوژ، کانی میران، کوه باینچوب، مزگت و میرزا.

روستای چور

روستای چور اولین روستای بدون بیکار در ایران است و در این روستا هر کسی شغلی برای خودش دارد. یکی از آیین‌هایی که در این روستا برگزار می شود و تبدیل به یکی از جاذبه‌های آن شده است، بر افروختن مراسم آتش نوروز در آن است که هر ساله با استقبال همگان مواجه می شود.

کوه قله برد مریوان

کوه قله برد مریوان از در کنار هم قرار گرفتن رشته کوه بخش مرکزی در مریوان که به ۲ بخش کوماسی و مرکزی تقسیم می شود، شروع شده و تا قله‌ی پیازه، سه کوچکان و قارآوا و دره ی گاران در سرشیو مریوان می رسد.

روستای ننه

یکی از معروف‌ترین روستاهای شهرستان مریوان در کردستان روستای نِنِه است. مردم روستای ننه هر سال در ایام نوروز و با فرا رسیدن فصل بهار و با همکاری اهالی روستای چور، زیباترین جشن و استقبال را به خاطر فرا رسیدن ایام نوروز را برگزار می‌کنند.

مرز باشماق

مرز باشماق در واقع یک روستا است که در دهستان خاوورمیرآباد مریوان قرار گرفته است. باشماق دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است و صفا و دلپذیری خاص خود را دارد.

رود سیروان

سیروان که خود به معنای روان پاک است، هم به سرچشمه ی کردستان و هم به هورامان کرمانشاه می رسد. این رود پر از پیچ و طولانی از بخش رزاب و مریوان چشمه می گیرد و از دوآب، شمال غربی اورمانات در کرمانشاه، ژاد رود، قشلاق رود، لوشه، لیله و رمکان در دالاهوی کرمانشاه می گذرد و سپس دشت حر به آن می پیوندد.

روستای دره تِفی

در ۱۵ کیلومتری مریوان به سمت غرب، روستایی وجود دارد که به آن دره تفی یا ده کهنه می گویند. این مکان از دوره ی سلسله ی اشکانیان قدمت دارد و هم اکنون هم به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. چند سالی می شود که به این مکان که به آن بستنی دره هم می گویند، لک لک های زیادی مهاجرت کرده و تخم‌گذاری می‌کنند. این مهاجرت ناگهانی لک‌لک ها دره تفی را بیش از پیش نه تنها برای گردشگران داخلی بلکه حتی برای توریست‌های خارجی هم بسیار جذاب کرده است.

روستای سلین

در مسیر اورامان به مریوان و یا بالعکس، روستایی به نام سلین وجود دارد که در آن منطقه‌ی حفاظت شده‌ی کوسالان که دارای انواع مختلفی از گونه های گیاهی و جانوری است، قرار گرفته. راه این روستا یکی از مشهورترین مسیرهای طبیعت گردی در کردستان است.

بام مریوان

بام مریوان پشت دریاچه‌ی زریوار قرار گرفته است. این بام یکی از بهترین چشم اندازهای نه تنها مریوان بلکه تمام کردستان را دارا است.

دشت بیلو

این دشت بسیار زیبا دارای پوشش بسیار طبیعی و زیبایی است و قرارگیریش در کنار جنگل های بسیار، آن را خاص تر از قبل کرده است. معمولا مردم مریوان و روستاهای اطراف آخر هفته ها در دشت بیلو پیک نیک می‌کنند.

مریوان با جاذبه‌های گردشگری متنوع خود یکی از خاص‌ترین مناطق گردشگری غرب کشور ایران به شمار می‌رود. برای رزرو تور کردستان، تور سقز، تور بانه، تور سردشت، تور مریوان و تور زمینی کردستان با مهرآباد گشت تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

مشاهده نظرات


ثبت نظر