گروه تورها

آشوراده

تور آشوراده

آشوراده که تنها جزیره‌ی ایرانی دریای خزر است، دهی در مرکز شبه جزیره‌ی میان‌کاله در شهرستان بندرترکمن استان گلستان می‌باشد. این جزیره در سال ۱۳۵۴ جز نخستین مناطق زیست کره‌ی جهان معرفی و ثبت شد. در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب‌های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه عضویت آن در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است. چهل درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید. آشوراده در زبان ترکمنی به معنای جزیره‌ی آشور است. ترکمن‌ها به این جزیره مال آشیر هم می‌گویند. زیرا در زمان‌های قدیم از ساحل بندر ترکمن دام‌های خود را جهت چراندن به جزیره می‌رساندند و در این لفظ «مال» به معنای «دام» و «آشیر» به معنای مصدری «رساندن» است. جزیره‌ی آشوراده با بندر ترکمن حدود ۱۰ کیلومتر و تا گرگان حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد و سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری در نوروز و فصل بهار به سمت این جزیره دیدنی در استان گلستان سفر می کنند. در ادامه به معرفی مهمترین ویژگی‌ها و جاذبه‌های گردشگری آشوراده می‌پردازیم. برای رزرو تور گرگان، تور گلستان، تور گلستان گردی، تور گنبد، تور گنبد کاووس، تور طبیعت‌گردی گلستان، تور ناهارخوران، تور آشوراده و تور زمینی گلستان با مهرآباد گشت تماس بگیرید.

جغرافیای آشوراده
جزیره آشوراده از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه‌ای باریک موسوم به «تنگه چپق‌اوغلی» و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می‌شود. آشوراده در اغلب منابع تاریخی به عنوان مجمع الجزایر آشوراده که متشکل از سه جزیره بوده‌است، آمده که با بالا آمدن سطح آب هر دو جزیره کوچک انتهای آن در آب فرو رفته و در حال حاضر تنها یک جزیره باقی مانده‌است.

پوشش گیاهی آشوراده
پوشش گیاهی جزیره‌ی آشوراده شامل بوته های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش هستند.

پوشش جانوری آشوراده
از جمله حیواناتی هم که زیستگاهشان در این جزیره است نیز عبارتند از شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت می‌شوند. همچنین گراز و نوعی اسب وحشی در این جزیره زندگی می‌کنند که توانایی خوردن آب شور دریا را دارند و طول عمر بسیار کمی دارند.

اقامت در آشوراده
برای اقامت در آشوراده بهتر است که از هتل‌های گرگان استفاده کنید. در غیر این صورت هم می‌توانید از اهالی منطقه خانه اجاره کنید و هم می‌توانید در خود جزیره کمپ بزنید.

دسترسی به آشوراده
برای دسترسی به جزیره آشوراده در گلستان باید به سمت بندر ترکمن بروید. اگر از تهران حرکت کنید حدود ۳۸۷ کیلومتر مسیر در پیش دارید. مسیری که باید پیش بگیرید از جاده فیروزکوه به قائم شهر، ساری و بعد به بهشهر برسید و بعد از آن به سمت گلوگاه و کردکوی و سپس وارد بندر ترکمن خواهید شد، از اسکله‌ بندرترکمن با قایق می توانید به آشوراده بروید.


منطقه‌ی گردشگری آشوراده یکی از خاص‌ترین و جداب‌ترین مناطق و مقاصد گردشگری ایران و شمال ایران به شمار می‌رود. برای رزرو تور گرگان، تور گلستان، تور گلستان گردی، تور گنبد، تور گنبد کاووس، تور طبیعت‌گردی گلستان، تور ناهارخوران، تور آشوراده و تور زمینی گلستان با مهرآباد گشت تماس بگیرید.


مطالب مرتبط

مشاهده نظرات


ثبت نظر