بوداپست پاریس شرق

بوداپست پاریس شرق

بوداپست

شهر بوداپست پایتخت کشور مجارستان است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و پیشینه ی  تاریخی طولانی در قاره ی سبز، از اصلی ترین  و محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان محسوب می شود. این شهر در جوار رودخانه ی دانوب قرار گرفته است که همین امر بر زیبایی های این شهر افزوده است. این شهر بعلاوه مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان نیز می‌باشد. بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در سمت غرب رود دانوب و دومی در سمت شرقی این رود واقع شده‌اند

تا قرن ۱۳، شهر ازترگم (Esztergom) پایتخت مجارستان به حساب می‌آمد. پس از آن پایتخت به شهر بودا منتقل شد و با ادغام دو شهر در سال ۱۸۷۳ بوداپست، پایتخت این کشور نام گرفت.

در هر گوشه ای از این شهر ، جاذبه ای تاریخی یا فرهنگی، توجه گردشگران را به خود جلب می کند. بوداپست با میانگین سالانه ۴ میلیون نفر بازدیدکننده، جزو ۲۵ شهر برتر در زمینه‌ی جذب گردشگر است.این شهر پر از معماری های باستانی و دیدنی , و موزه های جذاب که هر کدام بازگوی تاریخ پر فراز و نشیب این شهر است. همچنین بوداپست را باید به خاطر غذاهای لذیذش و مردم مهمان نوازش دوست داشت. در دوران رومیان به دلیل وجود چشمه های معدنی زیاد ، این منطقه مقصد عالی برای علاقه مندان به آب تنی و استفاده از خواص آب های معدنی بوده است. این شهر با جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر، ۲۰ درصد جمعیت مجارستان را تشکیل می‌دهد. دین غالب شهر بوداپست، مسیحیت است و زبان رسمیشان مجاری است.

اختلاف ساعت تهران با بوداپست

بوداپست در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و دو و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

فرودگاه بین‌المللی بوداپست فرنک لیست است.

وضعیت آب‌ و‌ هوا

بوداپست آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد. فصل زمستان یعنی از دسامبر تا اوایل مارس، سردترین و ابری‌ترین زمان سال است. بارش برف معمولا در بیشتر سال‌ها به طور مکرر به وقع می‌پیوندد. از اواسط دسامبر تا اواسط فوریه، دمای هوا در طول شب بین منفی ۱۵ درجه تا صفر درجه‌ی سانتی‌گراد است. بهترین زمان برای سفر به بوداپست از ماه مارس تا مه و از سپتامبر تا نوامبر است. در این دوره‌های زمانی، هوا نسبتا مطبوع است و جمعیت زیاد گردشگران را در شهر نخواهید دید. اما در مجموع، آب و هوا در بوداپست ملایم و معتدل است و به ندرت به شرایط غیرقابل تحمل می‌رسد.

جاذبه‌های گردشگری

شهر زیبای بوداپست گاهی با نام پاریس شرق شناخته می‌شود. بوداپست یکی از مهم‌ترین کلان‌شهرهای فرهنگی در اروپای شرقی است و چندین جاذبه‌ی گردشگری مهم دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. گرچه بشر از عصر حجر تا به حال در این منطقه سکونت داشته است اما شهر زیبای فعلی از ادغام سه شهر کوچک مستقل به نام‌های اولد بودا، بودا و پست در سال ۱۸۷۲ شکل گرفته است. مجموع این سه منطقه، مرکز صنعتی، تجاری و مدیریتی مجارستان را تشکیل داده است.


مشاهده نظرات

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.


ثبت نظر