1. صفحه اصلی
  2. وبلاگ
  3. آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا

آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا

آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا

درباره عراق

عراق یکی از قدیمی‌ترین کشورهای دنیا است که دارای فرهنگ غنی‌ای است. این کشور در غرب ایران و خاورمیانه قرار دارد. در این کشور آرامگاه تعداد زیادی از امامان معصوم قرار دارد ،که به خاطر مرقد امامان معصوممان به یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی در خاورمیانه تبدیل شود. وجود مرقدهای امامان شیعیان در شهر‌های نجف، کربلا، کاظمین و سامرا> شیعیان فراوانی را از تمام نقاط ایران و جهان برای زیارت به این سرزمین می‌کشاند. لازم به ذکر است که اگر قصد سفر به این کشور را دارید،قبل از هر کاری اقدام به دریافت ویزای عراق نمایید.ما در این مقاله قصد داریم آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا را به شما معرفی کنیم،با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا 

عراق کشوری در غرب ایران دارای مکان‌های تاریخی و مذهبی بسیار زیادی است، همیشه مورد توجه زائرین و سایر توریستان و گردشگران قرار می‌گیرد.

 سامرا یکی از مشهورترین شهرهای عراق است که آرامگاه امام شیعه و دیگر شخصیت‌های برجسته اسلام در آن‌ها قرار دارد، سامرا،هرساله میزبان مسافران و زائران زیادی است که در سفر به عراق، به این شهر می‌روند، اما علاوه بر آرامگاه امامان، در سامرا می‌توانید به دیدن آرامگاه ابراهیم بن مالک اشتر بروید که یکی از مبارزان علیه معاویه بود.

ابراهيم بن مالک اشتر کیست؟

ابراهیم فرزند مالک اشتر بن حریثه النخعی، از فرماندهان عرب بود که در رکاب علی بن ابی طالب (ع) خدمت و علیه دشمنان آن مبارزه می‌کرد و در نبردهای فراوانی حضور داشت و رشادت‌های زیادی را از خود نشان داد. محل زندگی وی ،کوفه بود،همچنین فرزند مالک اشتر از جنگاوران و حامیان علی (ع) بود. ابراهیم در جنگ‌هایی مانند جنگ صفین، نبرد خارز و نبرد دیر الجثالیق حضور داشت، در جنگ صفین با معاویه جنگید و در جرگه حامیان خاندان علی با رهبری مختار ثقفی قرار گرفت و در قیام مختار هم رشادت‌های فراوانی به خرج داد.

ایشان فرماندهی نیروها در جنگ خارز را بر عهده داشت و عبیدالله بن زیاد را به قتل رساند و بعدها پس از کشته شدن مختار به زبیریان پیوست. برخی ابراهیم ابن مالک اشتر را بااستعدادترین فرماندهی که در دوران مروانیان از کوفه برخاسته است می‌شناسند. ایشان در جنگ دیرالجثالیق، در سال ۶۹۱ میلادی به دست امویان کشته و پیکرش سوزانده شد.

تاریخچه آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا

آرامگاه او در همان محل شهادتش ساخته شد که در طول تاریخ آسیب‌های فراوانی دید اما در دوران صفویه، ساختمان آن‌را مرمت و بازسازی کردند. امروزه آرامگاه ابراهیم بن مالک اشتر یکی از مکان‌های مذهبی در عراق به حساب می‌آید که در جنوب شهر دجیل در نزدیکی سامراء واقع شده و دوست‌داران اهل بیت به زیارت آن می‌روند. آرامگاه ابراهیم بن مالک اشتر در سال ۲۰۰۵ میلادی در انفجار تروریستی و جنگ خراب شد و در سال ۲۰۱۰ میلادی یک‌بار دیگر به طور کامل بازسازی شد.

ساختمان آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا

تزئینات زیبای فضای داخلی آرامگاه، آن را به یکی از نمونه‌های شاهکار هنر و معماری اسلامی تبدیل کرده است و با ورود به آن احساس آرامشی به انسان منتقل می‌شود. آینه‌کاری در تمام سطح داخلی، خوشنویسی‌هایی با زمینه آبی، گنبدی فیروزه‌ای رنگ و آجرکاری دیوارهای خارجی، زیبایی بنای آرامگاه ابراهیم ابن مالک اشتر را دو برابر کرده است. 

ما در این مقاله از مهرآباد گشت تاریخچه آرامگاه ابراهيم بن مالک اشتر در سامرا را به شما معرفی کردیم،همچنین شما عزیزان و همراهان همیشگی ما اگر سوالی درباره ویزای عراق،تور و جاذبه‌های گردشگری آن داشتید،حتما با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا سفری بدون دغدغه را با ما تجربه نمایید.


مشاهده نظرات

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.


ثبت نظر