ویزای عراق

ویزای عراق

عراق از جمله کشورهای همسایه ایران است که به خاطر بودن حرم‌های امامان معصوم بین ایرانی‌های بسیار محبوب است و از جمله کشورهای پرطرفدار و محبوب برای ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود. هرسال توریستان فراوانی از ایران برای بازدید از حرم امامان معصوم موجود در این کشور به سمت شهرهایی مانند نجف، کربلا و سامرا می‌روند. اما قبل از اینکه برنامه های سفر به این شکور را بچینید باید در ابتدا به فکر دریافت ویزای عراق باشید، به همین خاطر ما در این مقاله از مهرآباد گشت قصد داریم درباره‌ی نحوه دریافت ویزای عراق با شما صحبت کنیم.

 مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزای عراق

برای دریافت ویزای عراق باید مدارک زیر را آماده نمایید:

۱- اصل گذرنامه با امضاء، با بیش از ۶ ماه اعتبار

۲- عکس پرسنلی با زمینه سفید تمام رخ

۳- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

۴- رضایتنامه‌ جهت مجوز خروج از کشور

۵- مدارک مربوط به کار و اشتغال

۶- گواهی سلامت پزشکی

۷- پرکردن فرم درخواست ویزا

انواع ویزای توریستی عراق

ویزای عراق دارای دو نوع ویزای یک ماهه انفرادی و ویزای یک ماهه گروهی است.

ویزای یک ماهه انفرادی عراق

عراق دارای دو نوع ویزای فردی و گروهی است، که در ویزای انفرادی افراد صورت فرادا و تنها می‌توانند به تنهایی وارد این کشور شوند.

ویزای یک ماهه گروهی عراق

اما ویزای گروهی عراق توسط شرکت‌های کاروانی برای عده‌ای مشخصی از افراد صادر می‌شود؛ این افراد باید با کاروان وارد عراق شوند و امکان ورود تنها به این کشور را ندارند. مراحل دریافت ویزای گروهی عراق به ترتیب زیر می‌باشد:

برای درخواست این نوع از ویزا ابتدا مسئول کاروان درخواست خود را برای دریافت مجوز ویزای گروهی عراق به علاوه مشخصات تمام اعضای کاروان را در سامانه سماح ثبت نام کند. پس از آن باید دوباره مسئول کاروان به کارگزاری امور زیارتی تهران مراجعه کند و در خواست خود را که مبنی بر دریافت ویزای گروهی عراق است را با مجوز دریافت این ویزا با ارائه مدارک شناسایی تمام اعضای کاروان تحویل دهد.

سپس برای دریافت ویزای عراق، کارگزاری امور زیارتی مدارک دریافتی را به سفارت عراق تحویل می‌دهد. افسری که در سفارت عراق حضور دارد درخواست‌ها و مدارک را بررسی می‌کند و اگر مشکلی وجود نداشت، دستور ویزای گروهی صادر می‌شود.

کارگزاری امور زیارتی درخواست خود را به سفارت اعلام می‌کند. افسر سفارت عراق پس از بررسی درخواست و مدارک موجود، اگر مشکلی وجود نداشته باشد، اقدام به صدور ویزای گروهی می‌کند. در غیر این صورت تا زمان رفع مشکل ویزای گروهی صادر نمی‌گردد. یعنی، حتی اگر مدارک فقط یک نفر از اعضای گروه مشکل داشته باشد، ویزای گروهی باز هم صادر نمی‌شود تا زمانی که مشکل آن شخص رفع شود و  یا اینکه اسم شخص از لیست مسافران گروه حذف شود.

ویزای توریستی عراق چه مدت اعتبار دارد؟

مدت اعتبار ویزای توریستی عراق سه ماه می‌باشد که این زمان از تاریخ صدور ویزا محاسبه می‌گردد، افراد با ویزای انفرادی عراق حداکثر ۳۰ روز می‌توانند در عراق اقامت داشته باشد. زائرینی که دارای ویزای انفرادی عراق هستند حق دارند فقط یکبار وارد عراق شوند و یکبار هم از آن خارج شوند و دیگر نمی‌توانند وارد خاک عراق شوند و ویزای انفرادی آنها باطل می‌شود،همچنین ویزای گروهی عراق هم مانند ویزای انفرادی آن سه ماه معتبر است.

چطور ویزای عراق را دریافت کنیم؟

برای اخذ ویزای توریستی و زیارتی عراق نیازی به مراجعه به سفارت عراق نمی‌باشد و افراد کافیست به دفاتر کارگزاری امور زیارتی استان تهران و مدارک خود را تحویل دهند. بعد از تحویل مدارک و هزینه‌‌های لازم به شرکت‌‌های صدور ویزا، اطلاعات درخواست کنندگان به سفارت عراق ارسال می‌گردد تا سفارت اطلاعات را تأیید و ویزای متقاضی را صادر نمایند.

ویزای عراق در اربعین

هرسال توریستان فراوانی برای شرکت در مراسم اربعین راهی کربلا می‌شوند. در کربلا حرم مطهر امام حسین (ع) و امام حسن (ع) وجود دارد که افراد برای زیارت آنها به این شهر سفر می‌کنند. در سال‌های پیش برای بحث امنیت مسافران ضروری شد که افراد ویزای اربعین را بگیرند، افراد جهت اخذ ویزای اربعین عراق باید در سایت و سامانه سماح ثبت نام نمایند و پس از طی مراحل قانونی ویزای افراد صادر می‌گردد.. این نکته را بدانید که بیمه اربعین برای زائرین الزامی می‌باشد، افراد می‌توانند با استفاده از بیمه اجباری در صورت بروز حوادث مختلف، بیماری، تصادفات، فشارهای جمعیت یا حملات تروریستی از بیمه اجباری ، بهره‌مند شوند.

نکات لازم جهت اخذ ویزای عراق

برای اخذ ویزای گروهی عراق نیازی به حضور همه افراد گروه نیست، و تنها یک نفر به عنوان نماینده کافی می‌باشد.

افرادی که دارای ویزای گروهی عراق هستند اجازه عبور به صورت تنها از مرز را ندارند و باید در تمام مدت زمان با کاروان خود باشند.

مدت زمان لازم برای صادر شدن ویزای عراق ، ۴ روز کاری است.

توجه داشته باشید که در تمام طول سفر کارت شناسایی زائر باید به گردن فرد آویزان باشد.

همیشه ویزای عراق خود را همراه داشته باشید و بر روی تمامی وسایلی که دارید اسم خودتان را بنویسید.

بردن موبایل، دوربین یا دوربین فیلم برداری به داخل حرم‌ها و اماکن زیارتی ممنوع است.

سفارت عراق در تهران

آدرس سفارت عراق در تهران: تهران، میدان ولیعصر، خیابان ولیعصر، کوچه برادران مظفر، پلاک ۱۶۴۰

ساعات کاری سفارت عراق:  روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۵ بعدازظهر با سفارت تماس بگیرید.

ما در این مقاله از مهرآباد گشت درباره ویزای عراق با شما صحبت کرده‌ایم،همچنین شما عزیزان اگر سوالی درباره انواع ویزای عراق،مدت زمان اعتبار ویزای عراق،تور و جاذبه‌های گردشگری آن داشتید حتما اب کارشناسان ما تماس بگیرید تا سفر زیارتی خوبی را با ما تجربه نمایید.


* در حال حاضر خدمات مربوط به اخذ ویزای عراق توسط آژانس مهرآبادگشت کوپال انجام نمی گردد * 

مشاهده نظرات

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.


ثبت نظر